Jak hledat a čistit staré mince

Jak hledat a čistit staré mince

Jste-li sběratel tělem i duší, pak si určitě nevystačíte jen s nakupováním mincí na výstavách, veletrzích a aukcích, ale budete je chtít také aktivně hledat. Jak na to, to se dozvíte v našem článku.

Kde hledat mince

Staré mince můžete hledat na zemském povrchu – na polích, v lesích apod., anebo také ve vodě. Do vody se často dostaly úplné poklady, které zatím nikdo nenašel.

Na zemském povrchu se vám vyplatí investovat do kvalitního detektoru kovů. Ale ani tady nejdražší přístroj automaticky neznamená nejlepší. Zeptejte se přímo uživatelů daného detektoru, jak jsou s ním spokojeni. Úspěšnost hledání může kromě kvality detektoru ovlivnit i vlhkost a složení půdy, na to nezapomeňte.

Ve vodě s detektorem nic nepořídíte, ale zkuste silný magnet. Tento magnet pak na určitém místě, kde si myslíte, že by mohl nějaký nález být, spustíte do vody a necháte klesnout až na dno. Za pár minut magnet pomalu vytahujte a kovové předměty se na něj nachytávají. Samozřejmě to nebudou vždy jen mince a vy si můžete domů odnést suvenýr v podobě staré zbraně nebo její části.

Jak na čištění mincí

Čištění mincí je velmi náročná a ošemetná práce, protože při každém (zejména mechanickém) čištění riskujete poškození mince, které je zpravidla nevratné. Mince tak velmi ztrácí na hodnotě. K čištění máte v podstatě 2 možnosti:

  1. klasické manuální čištění,
  2. čištění pomocí ultrazvukové čističky.

Klasické manuální čištění

Klasické čištění je rychlejší než čištění ultrazvukovou čističkou a může být v jistých ohledech i přesnější. Ovšem nese s sebou i mnoho nevýhod, tou zásadní je nevratné poškození mince. To hrozí zejména u nálezů z půdy nebo z vody, které mohly již podlehnout nějakému stupni koroze.

blank

Ultrazvuková čistička

Ultrazvuková čistička nikdy mince nepoškodí, protože je bezkontaktní. Dokáže vyčistit i zaschlou špínu. Je ale také dost drahá. Pořídíte ji v ceně od 3 do 10 tisíc Kč. Výhodou ale je, že s ní můžete kromě svých nálezů čistit i šperky apod.

^