Nejzajímavější mince z území českých zemí
Na našem území se mincemi platilo od středověku a některé z nich jsou dodnes ikonické a vydávají se jejich repliky, které jsou velmi ceněné.
Denáry a brakteáty
Nestaršími mincemi na našem území byly denáry, které razili panovníci již v 10. století. Jako první se uvádí Boleslav I. Po roce 1000 se na denárech objevuje svatý Václav. Ve 13. století nahradily znehodnocené denáry brakteáty, a to až do reformy provedené Václavem II. (viz dále).
Pražský groš
Nejikoničtější mincí celého středověku a možná celé naší historie je bezesporu pražský groš. Jednalo se o stříbrnou minci, kterou nechal razit král Václav II., a to od roku 1300. Mince byla ražena na základě reformy italských právníků a bankéřů. Název groš je odvozen od latinského názvu mince, která se používala po celé Evropě – denarius grossus (tlustý denár).
Mince Habsburské monarchie a Rakousko-Uherska
Do této doby patří mnoho mincí, které zahrnují období od roku 1526 do roku 1918. Prvními mincemi tohoto období byly tolary. Razily se od 15. století a název pochází ze staroněmeckého thaler. Název byl rozšířen zejména v německy mluvících zemích, ale později se ve formě dolar dostal i do Ameriky. U nás je asi nejznámější jáchymovský tolar (1519 až 1528) a tolar Marie Terezie (1741 až 1858).
Zlatý byla mince i papírová měna na konci vývoje Rakousko-Uherska, platná od 1754 až 1892. Malým mincím se říkalo také zlatka, florin nebo gulden. Když byla měna znehodnocena, nastoupila koruna. Rakousko-uherská koruna pak platila až do rozpadu monarchie v roce 1918. Měnovou reformou z roku 1892 byla měna nahrazena v poměru – 1 zlatý = 2 koruny. Koruna byla založena na zlatě, nikoliv na stříbře jako předchozí měny. Po rozpadu monarchie pak téměř všechny nástupnické státy převzaly korunu (československá koruna, rakouská koruna, maďarská koruna…).
Československá koruna
Československá koruna platila od roku 1918 do roku 1992 s výjimkou Protektorátu Čechy a Morava (1939 až 1945). Nejdéle v oběhu byla skutečně mince s nominální hodnotou 1 Kčs, která vyobrazuje ženu sázející lípu. Touto mincí se také házelo při klasickém rozhodování „panna, nebo orel“.