Potřeby pro numismatiky (sběratele mincí)
Možná se vám zdá, že na sbírání mincí nebudete potřebovat téměř nic. Ale jakmile se vaše sbírka začne rozrůstat, budete se muset poohlédnout minimálně po prostředcích na skladování mincí. Časem k nim přibydou i další drobnosti.
Alba na mince
Nejjednodušším skladovacím prostředkem na mince jsou alba. Mohou se vyrábět v kapesní velikosti i ve velikosti knihy. Mají několik vložených listů, které můžete podle libosti dokupovat. Většinou si budete listy dokupovat nejen podle velikosti alba, ale i podle velikosti mincí, které do něj budete chtít ukládat.
Kufříky a kazety
Na mince také existují různé hliníkové kufříky, do kterých se vkládají kazety. Stejně tak jako u alb, i tady si vybíráte kazety podle velikosti mincí.
Plastové kapsle na mince
Všechny zajímavé, drahé a cenné mince byste měli ukládat do plastových kapslí. Ty totiž brání pronikání vlhkosti k mincím, zabraňují jejich poškrábání či jinému poškození. Je možné je ukládat do speciálních mincovních kazet. Jak kapsle, tak velikosti otvorů v kazetách si zase pořizujte podle velikosti mincí.
Papírové rámečky na mince a box
Máte-li málo místa na svůj koníček, můžete se spokojit s papírovými rámečky, do kterých minci vložíte a zalepíte, aby se k ní nedostaly nečistoty. Rámečky mají úchyty pro snazší manipulaci. Několik rámečků můžete skladovat v boxu.
Další speciální potřeby
Někdy je potřeba mince zvážit a důkladněji prozkoumat, k tomu nám slouží digitální váhy, pinzety, digitální posuvné měřidlo, lupa a ochranné rukavice, abychom minci nepoškodili.
Jindy je mince potřeba vyčistit. Můžete to svěřit profesionálům, ale drobnější a méně cenné mince zkuste vyčistit sami. Vyberte si čisticí prostředek podle kovu, ze kterého je mince vyrobena (zlato, stříbro, mosaz…). Dražší možností je ultrazvuková čištička.