Chyby a omyly, které jsou zajímavé pro sběratele
Na známkách se čas od času vyskytují různé chyby a omyly, které vznikly například poškozením tiskové desky. Takové chyby jsou nejen velmi oblíbené filatelisty, ale mohou mít časem i vysokou hodnotu, zvláště jedná-li se jen o jednotky kusů známek.
Jaké chyby se na známkách vyskytují
Na známkách se vyskytují takové chyby, jako například:
- nesprávné zoubkování (například chybí zoubkování mezi dvěma známkami),
- nesprávné barvy (chybí barva, je jiná barva apod.),
- nesprávný papír,
- tiskové vady,
- chyby v obrazu známek.
Tiskové vady
Tiskové vady vznikají poškozením povrchu tiskové desky, například se tam nalepí nějaký cizí předmět. Jestliže se pak taková vada vyskytuje na všech arších známek, říká se jí „stálá“ nebo „desková“. Jestliže se vyskytuje jen u části tisku, nazývá se „nahodilá“. A právě ty nahodilé jsou pak cennou součástí sbírek filatelistů.
Chyby v obrazu známek
Jedná se o chyby, které udělal již samotný umělec při navrhování známky. Může jít o chybu na obraze, v textu nebo o nesprávný nápis. Jako příklady uveďme například:
- V roce 1903 vydal ostrov St. Kitts známku s obrázkem Kryštofa Kolumba, který pozoruje okolí dalekohledem. Jenže dalekohled v době Kolumba ještě nebyl vynalezen.
- Maďarská známka z minulého století má na aršíku hodnotu 1,70 Ft, ale jedna z nich má vinou tiskové vady vyraženou nominální hodnotu 1,78 Ft.
- Monacká známka s portrétem amerického prezidenta Roosevelta má hned dvě chyby: jednak má prezident na levé ruce 6 prstů, a navíc známku, kterou zkoumá pod lupou, nedrží v pinzetě, ale v prstech (to však poškozuje zejména lep na rubu známky – viz článek o potřebách pro filatelisty).
- Kolumbijská známka tištěná v soutisku má nalevo správné označení hodnoty (Diez centavos/Deset centimů), na pravé straně chybu (Cinco centavos/Pět centimů).