Potřeby a pomůcky pro filatelisty aneb co by vám nemělo chybět

Potřeby a pomůcky pro filatelisty aneb co by vám nemělo chybět

Jakmile se ponoříte do filatelie, zjistíte, že bez určitých pomůcek se vůbec neobejdete, a další budou velmi rychle přibývat. Pomůžeme vám v tom udělat aspoň trochu pořádek.

Alba a zásobníky

Alba a zásobníky budou tím prvním, po čem se budete muset porozhlédnout. Buď existují vázané jako kniha, nebo s jednotlivými vloženými listy – ty druhé jsou lepší v tom, že můžete listy přemísťovat a doplňovat nové. Také si můžete vybrat černé listy, nebo bílé listy. Na černých listech známky více vyniknou (zejména jsou-li světlejší), na bílých zase vyniknou ty hodně barevné.

Zdroj foto: Pixabay

Lupa a mikroskop

Pro porovnávání známek, čtení razítek apod. se určitě i začátečníkovi bude hodit lupa. Doporučujeme tu, která má dvojí zvětšení – jedno základní a pak ještě jedno větší v kolečku uvnitř. Taková lupa se dá použít i na čtení, a tak ji využijete hned dvakrát. Pro návštěvu obchodů, veletrhu a burz se vám vyplatí koupit si kapesní lupu, kterou můžete mít díky kompaktním rozměrům všude s sebou.

Jakmile zjistíte, že jste svému koníčku propadli, pořiďte si i mikroskop. Může být docela malý, i kapesní, se zvětšením od 20x do 40x a LED osvětlením. Takový využijete nejen pro filatelistické účely, ale dají se s ním zkoumat i mince (viz numizmatika).

blank

Zdroj foto: Pixabay

Pinzety

Pinzety jsou důležitou součástí práce filatelisty, a to zejména z toho důvodu, abyste známku nepoškodili. Zvláště otisk prstu na lepu známky známku znehodnocuje a nevypadá dobře. Pinzety se obvykle vyrábějí z nerezového materiálu.

Pergamenové sáčky

Tyto sáčky jsou vhodné pro uložení známek, aby nebyly poškozeny. Používají se například při převozu známek na burzu, veletrh apod. Mají různé velikosti, a tak si můžete pořídit pergamenové sáčky i na pohlednice, obálky, celiny. Jsou docela drahé, ale pro cenné sbírkové předměty se opravdu vyplatí.

Zoubkoměr

Plastový zoubkoměr není drahý, a přitom vám pomůže s měřením zoubků na známkách. Je to zásadní veličina při zkoumání pravosti známek.

Mikrometr

Kromě zoubkování je někdy potřeba změřit i tloušťku papíru, ze kterého je známka vyražena. K tomu slouží tzv. mikrometr, který ji změří s maximální přesností.

blank

Autor: Jcwf na projektu Wikipedie v jazyce nizozemštinaLater versions were uploaded by Prof.ALRZaal at nl.wikipedia. – Na Commons přeneseno z nl.wikipedia., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1859573

Miska na průsvitky známek

Další dobrou pomůckou pro porovnávání a určování známek je miska na průsvitky. Cena je zanedbatelná, ale pomoc obrovská.

Signoscope

Signoscope je přesnější přístroj na zkoumání průsvitek/vodotisku. Díky němu rozpoznáte nerovnosti, poškození i případné reparace známky. Většinou se prodává s USB kabelem, a tak jej můžete dobře propojit s počítačem. Samozřejmě cena se zase pohybuje v tisících Kč.

blank

By U.S. government – U.S. Government – 1883 stamped envelope; scan of original owned by contributor., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12886081

Potřeby na sušení a lisování známek

Známky, které si odlepujete sami, se mají tendenci při sušení kroutit. Vyplatí se pořídit si aspoň speciální sešit na sušení známek. Chcete-li investovat více, pořiďte si sušičku na známky – ta ale stojí v řádu tisíců Kč. Suší však známky ve velmi rychlém čase.

 

^