Co je to filatelie a jak se jí začít věnovat
Filatelie je věda a koníček zabývající se poštovními známkami. Snad každý malý kluk kdysi měl svou sbírku známek. Dnes už je to koníček spíše pro fajnšmekry nebo také pro investory, kteří se snaží uchovávat v cenných známkách hodnotu peněžní.
Definice filatelie
Filatelie se zabývá sbíráním poštovních známek. Kromě poštovních známek sem patří také celiny (obálky s vyobrazenou poštovní známkou), razítka, nálepky, kolkové známky aj.
Druhy filatelie
Zajímavé je, že filatelie není jen jedna, ale má své specifické druhy. Můžete se setkat s těmito názvy:
- námětová filatelie – zabývá se tím, co je na známce zobrazeno, filatelista tedy může sbírat například známky se zvířecími motivy, s historickými motivy, s osobnostmi…,
- technická filatelie – zabývá se hlavně technickou stránkou výroby známek, zkoumá návrh známky, rytinu, tisk, papír, lep, zoubkování, zabývá se mimo jiné i padělky,
- poštovní historie – zkoumá používání známek přímo při doručování zásilek a to, jak se během historie měnilo,
- aerofilatelie – zabývá se zejména známkami používanými při leteckém poštovním styku,
- investiční filatelie – zabývá se sbíráním známek za účelem jejich finančního zhodnocení.
Jak začít sbírat známky
Máte hned několik možností, jak začít s filatelií. Jednak můžete projít vlastní korespondenci a hlavně korespondenci ze zahraničí a známky si doma odlepit (jak na to, se dozvíte v samostatném článku). Další možností je zakoupit si sáčky se známkami. Tady bude většinou mnoho různých známek, které nebudou mít velkou cenu a mohou být i mírně poškozené, ale i mezi nimi se dají najít zajímavé kousky. Dobré je navštěvovat sběratelské burzy a veletrhy. Tam můžete za dobré ceny zakoupit zajímavé známky, a ještě navíc se poradit s odborníky ohledně ceny a pravosti známek. A konečně poslední možností je zakoupit celou sbírku známek, kterou třeba někdo prodává z pozůstalosti (zkuste internetové bazary).
Alba a katalogy
Na známky si pořiďte album, nebo raději více alb, protože sbírka se bude rozrůstat. Je dobré mít na každý oddíl nové album (podle světadílů, zemí, námětů). Alba si popište a i k jednotlivým známkám byste si měli vést popisky/katalog. Katalog se v současné době dobře zpracovává na počítači – třeba v excelové tabulce. Jinak katalogy známek, které různé země vydaly, si určitě kupte/půjčte, abyste mohli známky dobře zakládat a porovnávat pravé a padělky. (Další potřeby – viz samostatný článek.)
Známky použité a nepoužité
Při sbírání dávejte pozor na to, zda jsou známky použité (orazítkované), nebo nepoužité. Použité mohou být méně cenné (ale záleží i na množství vydaných kusů, množství použitých kusů, poptávce a nabídce na trhu), nepoužité jsou cenné z toho důvodu, že jsou zcela neporušené. Orazítkované známky jsou pro sběratele cennější, pokud je razítko čitelné (dá se vyčíst, kdy a kde byla známka orazítkována). Rozmazaná razítka nevypadají dobře a snižují hodnotu známky.
Známky podle opotřebení
Základní ocenění známek si můžete stanovit i sami. Jako první byste se měli zaměřit na opotřebení.
Zatímco ** znamená tu nejlepší kvalitu, tedy že známka nebyla použita, orazítkována a má zachované zoubkování, původní lep a kvalitní obraz, pak * znamená známky s poškozeným lepem (nalepenou do alba), ale nepoužitou v poštovní přepravě, a nakonec ʘ (tečka v kolečku) znamená známku použitou k poštovní přepravě. Známky poničené a špinavé nebudou mít žádnou hodnotu.
Avšak jak už bylo řečeno výše, nejvíce se na ceně známky podílí nabídka a poptávka v konkrétním čase.