Jak rozpoznat padělky mincí
Bohužel ruku v ruce s mincovnictvím se objevily i různé padělky. Padělky mívají nejrůznější kvalitu, některé poznáte na první pohled, jiné budete muset zkoumat pomocí složitých přístrojů. My vás provedeme taji nejčastějších možností, jak padělek rozpoznat.
Kdy je mince určitě pravá
Nejjednodušší pro poznání pravých mincí (pamětních mincí, medailí), které jste nakoupili, je certifikát. Certifikát dostanete spolu s mincí jako její rodný list, na němž bude uvedeno: značka pravosti, popis parametrů mince, parametry vzniku a její zachovalost. Certifikované mince vám vřele doporučujeme, protože ušetříte za jejich ověřování a mají vyšší investiční hodnotu do budoucna.
A jdeme na padělky
Porovnávání
Pravost, nebo padělek? Nejprve se zaměřte na porovnání mince s originálem. Máte-li originál ve sbírce, pak je to jednoduché. Pokud jej nemáte, pořiďte si katalog mincovny, která minci vydala, a porovnejte svou minci s obrázkem. Zaměřte se především na reliéfy – ražba i vroubkování musí být ostré, všechny detaily stejné jako na originálu. Grafický styl mincí se špatně napodobuje a vy poznáte rozdíl. Typ a velikost písma také musí být stejné. Pokud je mince padělek, mohla být slévána nebo slepována ze dvou částí (avers a revers) a vy to poznáte na hraně mince.
Zvážení
Hmotnost je velmi důležitou veličinou při zkoumání mincí. Pravé zlaté a stříbrné mince mají totiž standardizovanou hmotnost, která vychází z hustoty zlata (19,3 g/ml) a stříbra (10,49 g/ml). Minci zvažte nejlépe na digitální váze s přesností na tisíciny gramu. Nikdy nesmí vážit méně, než je údaj při prodeji. Směrem nahoru se může odchýlit maximálně o 0,1 g. Ostatní kovy, ze kterých se padělky vyrábějí, váží méně.
Magnet
Ne zcela stoprocentní jistotu o pravosti mince nám poskytne i zkouška pomocí magnetu. Je ale potřeba mít na to speciální neodymový magnet. Je to magnet vyrobený ze slitiny neodymu, železa a boru, který si udržuje svůj magnetismus za všech okolností. Zkouška magnetem spočívá v tom, že položíte minci na magnet v úhlu 45 ° a pravá zlatá i stříbrná mince by měla sklouznout. Mince, která je jen postříbřena nebo pozlacena a má wolframové jádro (wolfram se používá na padělání mincí, protože má podobnou hustotu jako zlato, a tak zkouška zvážením nemusí nic prokázat), se na magnetu udrží.
Magnetická váha
Dražší, ale univerzálnější rozpoznání padělků nabízí magnetická váha. Spojuje v sobě jak vážení mincí, tak působení magnetu, a tak je určování padělků zase o něco jednodušší. Vyplatí se pořídit, pokud již máte opravdu velkou sbírku a chcete investovat do dalšího rozvíjení svého koníčku.
Ultrazvuk
Asi nejpřesnějším přístrojem na rozpoznávání padělků je speciální ultrazvukový přístroj. Ten mají v rukou jen odborníci, ale můžete k nim zajít v případě, že se vám nepodařilo odhalit pravost, či nepravost mince žádnou z výše uvedených metod.