Nejdražší známky světa
Rozhodnete-li se svou sbírku známek pořídit jako investiční nástroj, asi vás bude zajímat, které známky mají nejvyšší cenu. Provedeme vás teď těmi vůbec nejdražšími na světě.
Britská Guayana/One-Cent Magenta/Jednocentová karmínová
Tou skutečně nejdražší známkou je právě tato. Jedná se o chybotisk z roku 1856, který byl vytištěn v Georgetownu v Britské Guayaně, protože se tehdy zpozdila zásilka známek z Velké Británie. Známka byla vydražena návrhářem Stuartem Weitzmanem za závratných 9,5 milionů dolarů (asi 221 milionů korun).
Červená čínská kolková známka
Kolkové známky se vydávaly v Číně od 19. století. Nejdražší a nejcennější je červená kolková známka s nominální hodnotou 1 dolar, která pochází z roku 1897. Prodala se za 4,6 milionů dolarů (asi 107 milionů korun). Dokonce existuje i jeden čtyřaršík této kolkové známky – jeho hodnotu si zkuste odvodit sami 😉
Švédský tříšilink/Tříšilinková žlutá
Jedná se o švédskou známku v hodnotě tří šilinků, která se v 19. století tiskla v zelené barvě. Chybou podkladového aršíku však v roce 1855 vznikla žlutá verze známky. Její hodnota je dnes 3,8 milionů dolarů (asi 89 milionů korun).
Benjamin Franklin
Jednocentová americká známka s portrétem Benjamina Franklina pochází z roku 1868 a byla poprvé vyražena speciální ražbou reliéfu, který měl zabránit padělání známky (říká se mu Z-grill, česky razidlo typu Z). Na celém světě existují pouze 2 kusy této známky, jednu má sběratel a finančník Bill Gross a druhá je v newyorské knihovně. Hodnota známky je 3 miliony dolarů (asi 70 milionů korun).
Modrý Mauritius
Modrý mauritius (někdy Modrý mauricius, oficiálně Mauritius post office) je jednou z nejcennějších známek světa, ačkoliv už dávno není nejdražší známkou. Byl vydán v roce 1847 na ostrově Mauritius, má nominální hodnotu 2 pence a jedná se o vůbec první známku vydanou mimo Velkou Británii v její koloniální říši. Náklad známek dosahoval 500 ks od každé barvy. Dnes existuje pouze 12 exemplářů Modrého mauritia. Dnes má hodnotu 2,8 milionů dolarů (asi 64 milionů korun).
Červený Mauritius
Červený mauritius je o něco méně cennou trofejí, ale v podstatě pro něj platí totéž jako pro modrý exemplář. Jen je červený, nebo spíše oranžový a má nominální hodnotu 1 penny. Náklad byl také 500 ks a dnes už najdeme pouze 14 ks Červeného mauritia. Jeho hodnota je asi 1,5 milionů dolarů (asi 36 milionů korun).
Misionářská Havaj
Známka pochází z roku 1851, a protože byly tištěny na nekvalitním papíru, zachovalo se jich skutečně málo. Misionářská se jí říká podle toho, že většina známek byla sebrána z korespondence havajských misionářů. Známka má hodnotu 1,7 milionů dolarů (39 milionů korun).
Tak co? Už jste si vybrali svého favorita, kterého byste chtěli určitě mít ve sbírce?