Nejdražší známky světa

Nejdražší známky světa

Rozhodnete-li se svou sbírku známek pořídit jako investiční nástroj, asi vás bude zajímat, které známky mají nejvyšší cenu. Provedeme vás teď těmi vůbec nejdražšími na světě.

Britská Guayana/One-Cent Magenta/Jednocentová karmínová

Tou skutečně nejdražší známkou je právě tato. Jedná se o chybotisk z roku 1856, který byl vytištěn v Georgetownu v Britské Guayaně, protože se tehdy zpozdila zásilka známek z Velké Británie. Známka byla vydražena návrhářem Stuartem Weitzmanem za závratných 9,5 milionů dolarů (asi 221 milionů korun).

Červená čínská kolková známka

Kolkové známky se vydávaly v Číně od 19. století. Nejdražší a nejcennější je červená kolková známka s nominální hodnotou 1 dolar, která pochází z roku 1897. Prodala se za 4,6 milionů dolarů (asi 107 milionů korun). Dokonce existuje i jeden čtyřaršík této kolkové známky – jeho hodnotu si zkuste odvodit sami 😉

Švédský tříšilink/Tříšilinková žlutá

Jedná se o švédskou známku v hodnotě tří šilinků, která se v 19. století tiskla v zelené barvě. Chybou podkladového aršíku však v roce 1855 vznikla žlutá verze známky. Její hodnota je dnes 3,8 milionů dolarů (asi 89 milionů korun).

Autor: sv:P.A. Sparre (1828-1921) – Placé sur le wikipédia en suédois par [[w:sv:Anv%E4ndare:Den_fj%E4ttrade_ankan|Den fjättrade ankan]] le 12 juillet 2003.Digitization from Stephens, Glen (May 2005). Sweden ‚Tre Skilling Yellow‘ book. glenstephens.com. Archived from the original on 2 February 2012. Retrieved on 2 February 2012., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119997

Benjamin Franklin

Jednocentová americká známkaportrétem Benjamina Franklina pochází z roku 1868 a byla poprvé vyražena speciální ražbou reliéfu, který měl zabránit padělání známky (říká se mu Z-grill, česky razidlo typu Z). Na celém světě existují pouze 2 kusy této známky, jednu má sběratel a finančník Bill Gross a druhá je v newyorské knihovně. Hodnota známky je 3 miliony dolarů (asi 70 milionů korun).

Modrý Mauritius

Modrý mauritius (někdy Modrý mauricius, oficiálně Mauritius post office) je jednou z nejcennějších známek světa, ačkoliv už dávno není nejdražší známkou. Byl vydán v roce 1847 na ostrově Mauritius, má nominální hodnotu 2 pence a jedná se o vůbec první známku vydanou mimo Velkou Británii v její koloniální říši. Náklad známek dosahoval 500 ks od každé barvy. Dnes existuje pouze 12 exemplářů Modrého mauritia. Dnes má hodnotu 2,8 milionů dolarů (asi 64 milionů korun).

blank

Autor: Joseph Osmond Barnard (1816—1865) – Taken by Petr Kalivoda, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=924202

Červený Mauritius

Červený mauritius je o něco méně cennou trofejí, ale v podstatě pro něj platí totéž jako pro modrý exemplář. Jen je červený, nebo spíše oranžový a má nominální hodnotu 1 penny. Náklad byl také 500 ks a dnes už najdeme pouze 14 ks Červeného mauritia. Jeho hodnota je asi 1,5 milionů dolarů (asi 36 milionů korun).

Misionářská Havaj

Známka pochází z roku 1851, a protože byly tištěny na nekvalitním papíru, zachovalo se jich skutečně málo. Misionářská se jí říká podle toho, že většina známek byla sebrána z korespondence havajských misionářů. Známka má hodnotu 1,7 milionů dolarů (39 milionů korun).

Tak co? Už jste si vybrali svého favorita, kterého byste chtěli určitě mít ve sbírce?

^