Co je to numismatika a jak se jí věnovat
Numismatika je nauka o mincích a sběratelství mincí, obě jsou staré téměř jako lidstvo samo – tedy od té doby, co se začalo mincemi platit. Je to tedy jak věda, tak i koníček. Pokud numismatiku bereme jako koníček, můžeme sem zařadit nejen mince, ale i medaile. V současné době je numismatika i prostředkem investičních strategií.
Jak a jaké mince sbírat
Mince můžete sbírat různými způsoby. Začátečníci obvykle sbírají vše, co se jim dostane pod ruku. Není to špatně, ale pro skutečně zajímavou a ceněnou sbírku byste se měli zaměřit na nějaké konkrétní mince, oblast, historické období apod.
Mince pak můžete začít sbírat ve vlastní peněžence a udělat si sbírku všech mincí od 1 Kč do 50 Kč. Pak můžete přidávat různé edice.
Další možností je sbírat mince v cizích zemích a uspořádávat je do podobných sbírek.
Historické mince můžete nakupovat na aukcích a výstavách. Některé mají nebo mohou v budoucnu mít obrovskou cenu. Ovšem tady je potřeba říci, že již musíte mít určité zkušenosti a vyznat se v nabídce i poptávce. Jinak vás prodejce může i oklamat.
Staré mince se také dají hledat pomocí detektorů kovů na polích a jiných exponovaných místech, kde by se přítomnost mincí vzhledem k původnímu osídlení dala očekávat. Mince, které jsou špinavé nebo poškozené, byste měli nechat vyčistit u profesionální firmy. Jen tak budete mít jistotu, že vám nepoškodí patinu, která by mohla zvyšovat cenu mince samotné.
Nové mince a velmi ceněné naopak můžete nakupovat přímo od společností, které mince vydávají (Česká mincovna).
Jak mince uchovávat
Mince je potřeba odpovídajícím způsobem uchovávat. Prodávají se různé kufříky s platy na mince, nebo speciální alba (podobně jako na známky), kazety aj.
Všechny mince byste měli skladovat v prostoru, kde je pokud možno stálá teplota a nízká vlhkost. Mince může poškodit i uvolňování chemických látek z nábytku apod. Proto je nejlepší všechny mince uchovávat v plastových kapsičkách nebo kapslích, které je ochraňují i před mechanickým poškozením. Aby se mince neničily a stále se pěkně leskly, je optimální nevyjímat je z ochranných materiálů.
Ty nejdražší mince v hodnotách desetitisíců a statisíců korun byste měli uchovávat v trezoru/sejfu, a to buď doma, nebo v bance. Drahé mince se také vyplatí pojistit.
Jak mince evidovat
Každou minci byste si měli zaevidovat do nějakého systému. Může být buď papírový, nebo elektronický (softwarový). Papírový je klasika, v softwarovém se dají lépe provádět změny. Každá mince by měla mít své označení, podle kterého ji snadno najdete.
Mince jako investiční nástroj
Pokud máte volné finanční prostředky, pak se nebojte uložit je právě do mincí. Můžete nakoupit mince starodávné, nebo mince stříbrné a zlaté, popř. pamětní medaile. To vše doporučujeme uložit v bankovním sejfu. Hodnota mincí, zvláště některých, může časem stoupat do závratných výšek. Investice do mincí je dnes srovnatelná třeba s investováním do akcií, dalších cenných papírů, zlata nebo nemovitostí.