Padělky známek a jaká bezpečnostní opatření se proti nim používají

Padělky známek a jaká bezpečnostní opatření se proti nim používají

Ano, i známky mívají své padělatele. Jde o dvě skupiny padělků – jednak jsou to padělky cenných známek, které mají obalamutit sběratele, a pak jsou to také padělky běžných známek, které mají zase poškodit poštu. Kromě toho se padělají i přetisky a razítka na pravých známkách.

Padělky a padělatelé

Padělky známek pro sběratele jsou známé minimálně od 19. století. U některých se dosud nepodařilo určit, kdo byl padělatelem. Ale dva slavné padělatele známe přímo jménem: jedním z nich byl Francois Fournier, narozený ve Švýcarsku, ale později francouzského občanství, který padělal cenné známky na přelomu 19. a 20. století. Nabízel je pak jako „umělecká díla“ sběratelům, kteří si nemohli dovolit originály. Zřejmě tak bylo jasné, že jde o padělky. Druhým věhlasným padělatelem byl Jean (Giovanni) de Sperati, tentokrát italský občan, který své padělky vytvářel zejména v období mezi dvěma světovými válkami. Prý padělal až 500 cenných známek.

Padělky, které mají poškodit poštu

Takových padělků bylo v minulosti také celá řada. Například v 70. letech 19. století se používala padělaná britská známka v hodnotě 1 shilling, a to na telegrafních formulářích. Padělek objevil až ve 20. století jeden filatelistický obchodník, který si všiml, že v rozích některých známek jsou kombinace písmen, které u pravých známek neexistují. Tady nebyl pachatel nikdy dopaden.

Během druhé světové války vyrábělo propagandistické padělky nacistické Německo, aby tak diskreditovalo nepřátelské země, zejména Británii (Davidova hvězda nad portrétem panovníka, srp a kladivo tvořící písmeno „D“).

Dalším příkladem je rok 1991, kdy v Indii zatkli hned 5 mužů, z nichž 3 byli rovnou pracovníci indické pošty, za to, že padělali a prodávali aerogramy, a způsobili tak poště opravdu vysoké ztráty.

V České republice je padělání a pozměňování známek trestáno podle § 246 trestního zákona.

Autor: P. A. Sparre (1828-1921) – http://www.sandafayre.com/gallery/stamp_2678.htm, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3887643

Bezpečnostní opatření

Bezpečnostní opatření, která mají zamezit padělání známek, jsou opravdu různorodá. Například britské známky s portrétem královny Viktorie byly nejen vyryté, ale měly i strojově ryté pozadí, a tak bylo v tehdejší době těžké je padělat.

Průsvitka je rovněž dlouho známým opatřením, kterou padělatel ne zrovna snadno napodobí.

Známky Ekvádoru, Hongkongu a Cookových ostrovů používaly a používají dosud fluorescenční značky, které jsou vidět jen pod UV lampou.

Barevné pruhy a barevná vlákna rovněž mohou zabezpečit, že známku nikdo nepadělá.

A iridiscentní pruh, který se běžně používá u bankovek (viz dnešní širší proužek namísto slabšího) se u známek a dalších cenin také s úspěchem používá.

Znalecký posudek

Pokud si chcete koupit cennou starou známku, doporučujeme využít služeb znalců, kteří známku důkladně prozkoumají a zjistí, zda se jedná o pravou známku, či padělek. Ke známce také dostanete atest o pravosti, který byste si měli uložit spolu se známkou. Cenné známky stejně jako cenné mince doporučujeme uložit do trezoru nebo bankovního sejfu.

^