Výroba známek aneb od návrhu až po tisk

Výroba známek aneb od návrhu až po tisk

Cesta od návrhu až po tisk známek je velmi dlouhá a může trvat až 3 roky. Pojďte se po ní projít, abyste své známky ještě více poznali.

Návrh

Návrh na vydání známky může podat jakýkoliv člověk, organizace, fyzická i právnická osoba. Těch návrhů může být tisíce ročně, protože každý má jiný důvod, proč to či ono na známce vydat – výročí apod.

Emisní plán/program

Ze všech těch návrhů poštovní správa vybere ty nejlepší a nejpoutavější a zařadí je do emisního plánu poštovních známek dané země.

Výtvarník

Náměty jsou předány výtvarníkům, aby je zpracovali. Výtvarník zpracuje kresbu nebo obraz, ten je posouzen odbornou komisí a případně podle poznámek dopracován. Obraz musí mít v sobě i text a další prvky, které jsou důležité pro výslednou známku.

Tiskárna

Tisk známek může být velmi různý. V zásadě známe 5 druhů tisku:

  1. ocelotisk,
  2. hlubotisk,
  3. knihtisk,
  4. ofset,
  5. digitální tisk.

Ocelotisk je nejstarší technikou, kterou byly tištěny již první známky. Obraz je důsledně vyryt do povrchu tiskové desky. Ta je potom natřena barvou a setřena tak, aby barva zůstala jen v prohloubených místech. Na povrch se přitlačí papír, na který se barva otiskne. Tuto techniku poznáte podle toho, že vytištěný obraz má plasticky vystouplý povrch.

Hlubotisk znamená, že se fotografický negativ obrazu rozdělí na maličké body, které se vyleptají do měděného válce. Při tisku se na válec nanese odpovídající barva, která stejně jako u předchozího způsobu zůstane v prohlubeninách. Tento tisk poznáte nejlépe pomocí lupy – když se na známku podíváte, uvidíte drobné tečky, které tvoří výsledný obraz i písmo.

Knihtisk je naproti tomu tisk z výšky, tedy opak tisku z hloubky. Obraz je vyryt, ale z povrchu jsou odstraněny ty části, které nemají tisknout. Barva se nanese na vystouplý povrch a přenese na papír. Známky jsou vytištěny přímo z kovových tiskárenských typů. Někdy můžete vidět mírně vystouplý otisk obrazu na rubu známky.

 

Autor: Daniel Ullrich, Threedots – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=848826

Ofset je modernější technikou tisku známek. Využívá skutečnost, že voda a olej se nemísí. Pro přenos obrazu známky na povrch se používá speciální mastná tekutina, která se potom navlhčí a nanáší se barva. Barva drží na mastných místech povrchu a je přenášena na gumový válec, který tiskne na papír. Obraz je složen z jednotlivých bodů, ale u této techniky jsou čistší a texty mají i pod lupou rovné okraje.

Digitální tisk je tím nejmodernějším tiskem dnešní doby. Je to tisk rovnou z počítače, aniž byste museli mít nějaké další zařízení. Tento tisk dnes postupně nahrazuje i poměrně moderní ofsetový tisk.

^